Kiedy myślisz o zimie i wybierasz się w góry …
Jak się ubrać?
Takie pytanie zadaje sobie nie tylko początkujący turysta, ale i ten, dla którego wypady w góry nie są zaskoczeniem. Jak to z tym jest?
Czy jak ubiorę się na lekko nie będzie za zimno? Czy jednak się ubrać się bardzo grubo, bo jestem zmarźlakiem?
Ubranie zimowe Zawsze powinno składać się z wielu warstw dokładnie jak cebulka
😊. Ważne natomiast jest to by każda z nich była współgrająca z kolejną i z poprzednią warstwą. Pomogę Ci w tym zagadnieniu 😊 Jak zostać „Cebulką”



 

BIELIZNA TERMOAKTYWNA

 



Nasza skóra jest najlepszą warstwą do ochrony naszego ciała i najbardziej zaawansowaną, dlatego też pierwszą warstwą naszego górskiego ubioru jest tzw. Druga skóra. „bielizna termo aktywna” Idealnie odprowadza wilgoć na zewnątrz i jednocześnie chroni przed chłodem. Rodzaje bielizny termo aktywnej mogą się różnić od wełny merino po syntetyki. Tu pozwolę sobie byście sami wybrali jaka jest korzystna dla Was. Wełna merino jest z pewnością ciekawą opcja, gdyż jest to naturalny produkt, ale nieco dłużej trzyma wilgoć choć przy tym nie wydaje zapachu😊

. Dobry syntetyk też nie wydaje zapachu i oddaje szybko wilgoć, lecz jest nienaturalny. Tu wybór zależy od gustu. Ja osobiście mam jedna i drugą opcję!

Ważne natomiast jest to by bielizna była waszą drugą skórą i idealnie przylegała do ciała w każdym miejscu. Pamiętajcie, żeby szwy były minimalistyczne i płaskie by nie dochodziło do obtarć. Mówiąc bielizna mam na myśli komplet Koszula z długim rękawem i kalesony. Niektórzy producenci umieszczają informację o termice swojego produktu to jest info dla tych co marzną😊 Czy brać ciepłą czy na lekko.

 

BLUZA

 

Warstwa druga to nic innego na powielenie pierwszej, ale w cieplejszej formie i mocniejsza ochroną przed wiatrem i deszczem. Dobra bluza powinna być lekka, ciepła, przylegająca do ciała z wysokim kołnierzem i kapturem również przylegającym do głowy. Krój takiej bluzy jest różny tak jak różne są firmy. Ja osobiście mam bluzę z delikatnym polarkiem pokrytym specjalną środkiem do ochrony przed lekkim deszczem. Tego typu bluza powinna również oddawać wodę na zewnątrz, ale utrzymywać ciepło w środku. Istotne jest również to ze nie może ona krępować ruchów. Niektóre modele mają rozpięcia pod pachami, które przydają się przy wysiłku. Bluza powinna mieć zamek na całej długości.

 

KURTKA

 

- softshell

Kurtka 3 warstwa to ubiór bardzo uniwersalny, gdyż można go nosić prawie wszędzie😊
Kurtki tego typu to softshel charakteryzujący się dużą wytrzymałością na obtarcia związane z noszeniem plecaka czy też skał podczas wspinaczki w terenie. Jest to kurtka oddychająca wodoodporna i wiatroszczelna. Jest jeszcze jedna odmiana tej kurtki, czyli hardsoftshel, czyli opcja z membrana goretex lub inna. Membrana sprawia ze odzież jest bardziej oddychająca, bardziej wiatroszczelna i co najważniejsza bardzo lekka co jest mocno na plus, bo przecież waga dla nas jest bardzo istotna. Trzeba zwrócić uwagę, że 3 warstwa musi tez mieć wysoki kołnierz i regulowany kaptur, czyli jak wspomniałem na początku każda warstwa ma współgrać z poprzednią. Kaptur powinien dobrze przylegać i posiadać dobra regulacje.


Przy warstwie 3 trzeba pamiętać o używaniu do ich czyszczenia i impregnacji odpowiednich środków by nam długo służyła i zawsze biła po oczach swoim jaskrawym kolorem.

 

 

 

-ocieplana


Zdecydowanie obowiązkowym elementem, który musi się znaleźć w naszym plecaku jest puchówka, czyli zdecydowanie najcieplejsza forma odzieży zimowej. Kurtki tego typu są z naturalnym pierzem lub syntetykiem lub również mieszane. Zdarza się tak że pogoda się zmieni co nie powinno nas dziwić i wtedy dobrze skompresowana puchówka okazuje się idealnym rozwiązaniem. Tłumacze już pytanie czy puchówkę zakładać na membranę? Otóż nie. Puchówkę traktujemy jako 3 warstwę, gdyż ona jak i membrana jest w plecaku. Musimy oceniać sytuację w trakcie marszu. Gdy masz już 3 warstwy a robi się bardzo zimno to zakładasz puchówkę, a gdy jest w miarę zimno, ale jest wilgotno lub/ i wieje zakładasz membranę. Może dojść do extremalnej sytuacji, gdy jest mega mroźno ale również mocno wieje wtedy warstwą 4 staje się membrana. Pamiętajmy musimy oceniać sytuacje na bieżąco i pod żadnym pozorem nie możesz się mocno spocić!!! Warto przy postoju na herbatę lub posiłek wyciągnąć z plecaka puchówkę i okryć się a po przerwie znów ja schować. Podczas postoju szybko się wychładzamy.

 

 

 

 

SPODNIE

 


Ze spodniami podobnie jak z górą, ale z drobną różnicą mianowicie tylko 2 warstwy. Pierwsza to bielizna termo aktywna druga to spodnie typu softshel lub popularny goretex, czyli membrana. Spodnie powinny być odporne na otarcia, mieć wzmocnienia na pośladkach, kolanach oraz na wewnętrznych stronach nogawek na wysokości kostki. Powinny być elastyczne oraz bardzo wygodne. Niektóre modele mają fartuchy śnieżne szczególnie te z membrany goretex co zapobiega przedostawaniu się śniegu do buta, posiadają również zamki na zewnętrznych stronach nogawek do odprowadzania nadmiaru ciepła.

 

STUPTUTY

 

Kolejnym elementem jest również ochrona przed śniegiem dokładniej przed tym co wpada do buta. Stuptuty występują w różnych wersjach i kolorach ale głównym zadaniem jest właśnie ochrona przed wpadaniem czegokolwiek do naszych butów.

 

BUTY



 

Najważniejszym elementem wypraw górskich są buty. Ważne by były nieco większe od tych które nosimy na co dzień. Musi się zmieścić dobra skarpeta czasem nawet podgrzewacz, ale najważniejsze muszą być wygodne. Tutaj trzeba się zatrzymać, but wygodny to nie but super marki, fajnego koloru, czy kupiony on line. But wygodny to taki który przymierzysz i sprawdzisz kilka modeli!!! Ja but wysokogórski mam w rozmiarze 46 a ekspedycyjny 47 zaś na co dzień nosze 44.:)
Dobry but będzie miał wibramową podeszwę, wysoki otok i łatwe wiązanie strefowe.
I po raz kolejny, musi być wygodny dla Ciebie. Pamiętajmy o termice butów by ni kupować w tatry butów przeznaczonych na wysokości 5000m i wyżej, bo ugotujemy nogę i oczywiście odwrotnie
😊

 

 

SKARPETY

 

 

Skarpety, rzecz, którą znajdują nasze dziewczyny we wszystkich możliwych miejscach w domu😊. No cóż taka nasz natura😊, ale do rzeczy. Skarpety powinny być zawsze suche w związku z tym powinny być z dobrych materiałów, najlepiej z wełny merino, która cechuje się dobrymi właściwościami bakteriobójczymi oraz dobrą termiką. Czasem jedne nie wystarczą a miejsca w bucie nie jest dużo wtedy warto zastosować skarpety jedwabne jako pierwszą warstwę. Jedwab jest cienki, ale dobrze trzyma ciepło. W plecaku warto mieć zapasowa parę, gdyby nagle nasze zamokły.

 

CZAPKA

 

Jest nieodzowna zimą i wybór jest oczywisty, ma być mega kolorowa😊 i ciepła. Wełna jest wskazana choć dość dobrze radzą sobie buffy, które pełnią rolę czapki, maski i komina.

 

RĘKAWICZKI

 

Bez rękawiczek nie ma co wychodzić w góry. Jest wiele rodzaju od tych cienkich z możliwością sterowania telefonem aż do łapawic. Kochani warto mieć być wyposażonym w rękawice ciepłe najlepiej nieprzewiewne a ideałem jest membrana. Wnętrze bardzo często jest polarowe wiec trzyma ciepło. Gdy zachodzi potrzeba można je ściągnąć i zostawić na gumce owiniętej wokół nadgarstka tak by nie stracić ani jednej. Łapawice o których wspomniałem maja lepsza termikę niż pięciopalcowe, ale zmniejsza się manewrowość dłoni, dlatego najczęściej używa się ich podczas wysokogórskich wypraw, kiedy naprawdę jest zimno. Kochani co zrobisz, jak spadnie ci rękawica w przepaść a do domu jest daleko😊? Usiądziesz spokojnie i z plecaka wyciągniesz drugą parę!!!

 

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

 


Dość istotnym elementem są okulary przeciwsłoneczne. Ja osobiście używam lodowcowych, bo są super fajne, ale też najlepiej zatrzymują promieniowanie. Śnieg pamiętajcie również odbija promienie słoneczne nawet we mgle wiec w okularach na pewno znajdziesz drogę. :)

 

Odzież górska to nie zakupy w hipermarkecie. To specjalistyczna odzież, która ma utrzymać Cię przy życiu. Nie można oszczędzać. Warto pomierzyć sobie co chcemy kupić i by zaoszczędzić szukać okazji w Internecie.
Kochani do zobaczenia na szlaku😊

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Denali "góra która chciała mnie zatrzymać.

Gran Paradiso Aklimatyzacja przed Mount Blanc